7.5 C
İstanbul

Saygın Ünel Tüm Yazıları

Cadılar ve Kediler – Saygın Ünel

0
Tüm zamanların en büyük sorunu olan farklılıklar, toplumda hemen fark edilip ötekileştirilme sebebi olmuştur. Ortaçağ’da “tuhaf” davranışları olan bir kadın, öncelikle fişlenmeye, işkenceye ve yakılmaya mahkûm edilir.

Sanat Eserinin Aidiyeti – Saygın Ünel

0
Bir duygu doğrultusunda ilerleyerek zekâ ve yetenek sonucu ortaya çıkan sanat eserinin her bir zerresi sanatçının ruhunu yansıtır.

Edebiyatın En Nahif Hali – Saygın Ünel

0
Edebiyatın en nahif türünü sorarsanız hiç şüphesiz "şiir" yanıtını veririm. Çünkü şiir, duyguları aktarmanın en zarif formudur. Ruhumuzun derinliklerinden gelen dikey fısıltıları yatay bir kağıda aktararak derinlik oluşturmaktır şiir.

Türkçe Bilmeden Türkçe Konuşmak – Saygın Ünel

0
Son zamanlarda dikkatimi çeken, beni rahatsız eden bir konuyu köşeme taşımak istiyorum. Gerek arkadaşlarımızla gerekse yabancı insanlarla olan iletişimimizde dilimize ne kadar önem veriyoruz?

“Ego”Sistem – Saygın Ünel

0
Doğanın bir parçası olduğu halde doğaya en çok zararı veren tek hayvan türü insandır! Buradan ne kadar nankör mahlûklar olduğumuzu da çıkartabiliriz. “Benden sonrası tufan” zihniyetiyle hazırladığımız son geldi çattı. Bize dokunmadıkça bin yaşasın dediğimiz yılan güçlenerek bir ejderhaya dönüştü.

Sistematik Değişim Döngüsü

0
Çoğu insan yaşadığı hayattan şikâyetçi olup bir şeyleri değiştirmek ister. Oysaki içinde her an bir şeyler devinim halindedir. Hücrelerimiz bile anlık yenilenirken umutsuz olmak acizlik değil midir?

2021 Kehanetleri

0
Geride bırakmakta olduğumuz bu yılın çoğumuz için zor ve acı dolu bir yıl olduğunu düşünüyoruz. Belki her şey üst üste geldi, belki çok kayıplar verdik. Suçuysa hep dünyaya ve 2020’ye attık.

Bana Korkunun Resmini Yapabilir Misin Deniz?

0
Mutluluğun resmini bilemem ama korkunun resmini en iyi yapan günümüz sanatçılarından Deniz Serkan Özcan'ın resimleri üzerine konuştuk.

Azizlerin İntikamı – Saygın Ünel

2
Ay ışığının bulutların arasına gizlendiği bir gecede yine Zambaklı Kasabası’nı uğultular sarmıştı. Her yer zifiri karanlığa bürünmüş, gaz lambaları adeta kör olmuştu. Kasaba halkı zaman zaman yaşadıkları bu olaya akıl sır erdiremiyordu.

Müzik Üzerine Söylemler

0
Temeli müzik olan ütopik bir toplum düzeni hayal ettiğimde aklıma ilk gelen şey sınırların olmadığı, insan çeşitliliğinin estetik bir uyumla dans ettiği ve tek bir dilin konuşulduğu barışçıl bir ortam oluyor. Tıpkı senfoni orkestrasının enstrüman çeşitliliği gibi. Notaların dünyanın öbür ucunda da aynı sesi vermesi gibi…

Sosyal Medya

150BeğenenlerBeğen
784TakipçilerTakip Et
99TakipçilerTakip Et
Sanat Tarihçisi. Şiir ve öykü yazarı.
error: Lütfen Reklamlara Tıklayınız