Evde aynı ağa bağlı olan telefondan veya bilgisyarınızdan, diğer bilgisayarı kontrol etme yöntemi bu yazıda.

Cihazlar kablolu veya kablosuz olarak aynı modeme bağlı olması gerekmekte. Bağlanılacak bilgisayarın uzak bağlantısı aktif olması gerekiyor.

Bilgisayar sağ tık özellikler veya Win+R ile Çalıştır’ı açıp sysdm.cpl yazarak da erişilebilir.

Bilgisayar adı sekmesinden Tam Bilgisayar adı nızı not edin. Uzak sekmesine geçip resimdeki gibi Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver seçiyoruz.

Bilgisayar kullanıcı adınızı öğrenmek için Çalıştır (Win+R)’dan netplwiz açarak kullanıcı adınızı öğrenin. (Sonradan değiştirilmiş kullanıcı adları kabul edilmez ilk oluşturulan isim geçerlidir. Bu sebepten o listedekini görüp not ediniz.)

Uzak bağlantıya hazırladığınız bilgisyarınıza başka bilgisayardan bağlanıp kontrol etmek için Uzak Masaüstü Bağlantısı aracını çalıştırıyoruz. Çalıştır (Win+R) ile mstsc yazılarak da açılabilir.

Ağdaki bilgisayar adını ve kullanıcı adını yazarak bağlanabilirsiniz. Gelen uyarılara Evet diyerek geçebilirsiniz.

NOT: Parola kullanıyorsanız o kullanıcıya ait parolayı girmeniz gerekmektedir. Eğer kullanmıyorsanız boş parola ile giriş yapılır. Boş parola ile bağlantı yapılırken hata alacaksınız. Boş parola ile bağlantıya izin vermek için bağlanılacak bilgisayarda ufak bir ayar yapmanız gerekmekte.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyici’yi açıyoruz. Çalıştır (Win+R) ile gpedit.msc yazarak açılabilir.

Sırasıyla resimdeki gibi Bilgisayar Yapılandırması > Windows Ayarları > Güvenlik Ayarları > Yerel İlkeler > Güvenlik Seçenekleri‘ne gelip sağ taraftaki listeden Hesaplar: Yerel hesabın boş parola kullanmasını yalnızca konsol oturumuyla sınırla seçeneiğini bulup çift tıklayıp Devre Dışı yapıyoruz.

Bu şekilde boş parola ile rahat bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Telefon ile bilgisayara bağlanmak için ise telefonunuza Remote Desktop yüklemeniz gerekmekte.

Uygulamayı çalıştırdığınızda sağ üst köşedeki + işaretine tıklayarak tarayıp ağınızdaki bilgisayarları görüp ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz